استاندارد ATA چیست؟

۳۰ فروردین ۱۳۹۷
هارد کیس تماما آلومینیمی
کیسهای بدنه آلومینیمی
۳۰ فروردین ۱۳۹۷
Rack case tn 80x80 - استاندارد ATA چیست؟
راهنمای خرید هاردکیس رک
۳۰ فروردین ۱۳۹۷

 

    ATA مخفف عبارت  Air Transport Association به معنی انجمن حمل و نقل هوایی می باشد که استانداردهایی را برای حمل بار در هواپیما تعریف می کند. از جمله این موارد، استاندارد های مربوط به کیس های تجهیزات حساس است . نام ATA در بسیاری از هاردکیسهای آمریکایی به چشم می خورد. این بدان معنی است که کیس های ساخته شده از نظر سایز و نوع ، با حداقل الزامات ATA مطابقت دارند. البته محصولات بدون استاندارد ATA هم می تواند برای سفر در خطوط هوایی مورد استفاده قرار گیرد، اما شرکت های هواپیمایی برای آسیبهای احتمالی به این کیسها و محتویات آنها حین جابجایی ممکن است مسئولیتی نپذیرند.

cr 1 may 17 Air Transport Association ATA Logo - استاندارد ATA چیست؟

    مشخصه های استاندارد  ATA300

    همانطور که گفته شد، ATA به اختصار از عبارت Air Transport Association (انجمن حمل و نقل هوایی ایالات متحده آمریکا) گرفته شده است که این انجمن در سال 1936 میلادی توسط گروهی از خطوط هوایی در آمریکا بوجود آمده است. در آن زمان این سازمان، تنها سازمان تجاری برای خطوط هوایی ایالات متحده به شمار می رفت.

هدف این سازمان، ارتقا صنعت حمل و نقل هوایی و پشتیبانی از اعضای شاغل در این مجموعه می باشد. بعنوان مثال مسائل مربوط به ایمنی، مسائل مالی، بهبود و پیشرفت تکنولوژی، قوانین و مقررات صنعتی، استاندارد سازی تمرینات هوایی، از وظایف و مسئولیت های این سازمان است.

    یکی از استاندارد هایی که در ATA مقرر شده ، ATA-300 می باشد که البته برای حمل و نقل دریایی و جاده ای نیز مورد استفاده می باشند. اولین قانون در استاندارد ATA300 این است که کیس های ساخته شده حداقل بتوانند در 100 حمل و نقل سالم بمانند.

   ATA دارای دسته بندی های متعدد برای ساخت هارد کیس  می باشد که با توجه به کاربرد آنها، از مواد مختلفی ساخته می شوند. مثلا کیس های جاده ای (Road Case) در گروه اول استاندارد ATA-300 جای می گیرد که طبق این استاندارد، باید این کیس ها از فلز، پلاستیک و یا فایبرگلاس ساخته شوند. همچنین موارد دیگری مانند نحوه ی باز و بسته شدن درب کیس، ضخامت فوم مورد استفاده در آن، امکان تعمیر کیس، نوع یراق (قفل، دستگیره و..) و موقعیت نصب آنها مورد توجه استانداردATA-300  می باشد. البته  بسیاری ازاین موارد به نحوه ی طراحی و تولید کیس، توسط تولید کننده بستگی دارد.

    در این استاندارد روش های مختلفی مانند تست سقوط، تست عدم نفوذپذیری آب، تست لرزش و…  برای آزمایش کردن کیس های ساخته شده وجود دارد. بنابراین با توجه به مشخصات کیس ساخته شده ، اگر هر کدام از آزمایش های انجام شده با شکست رو به رو شود، این محصول، مورد تایید سازمان قرار نمی گیرد و قادر به دریافت گواهینامه نمی باشد. بنابراین تلاش همه ی تولیدکنندگان بر این مبناست که بتوانند محصولات خود را، حتی بالاتر از استارندارد های ATA به مرحله ی تولید برسانند. کیس های مورد تایید سازمان ATA، برای نگهداری وسایلی که بیشتر از یکبار مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین کالاهایی که دارای ارزش و قیمت بالایی می باشند، بسیار مناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *